ساختار معاونت
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 2600848
بازديدکنندگان امروز: 1133
کل بازديدکنندگان: 12924089
بازديدکنندگان آنلاين: 6
زمان بارگزاري صفحه: 1.0790 ثانيه
اخبار > نکاتی در خصوص دفع بحران آلودگی هوا از منظر طب سنتی ایرانی


  چاپ        ارسال به دوست

نکاتی در خصوص دفع بحران آلودگی هوا از منظر طب سنتی ایرانی

یکی از اصول مهم مکتب طب سنتی ایرانی در هنگام مواجهه بدن با عوامل بحران زا این است که طبیب باید به کمک سیستم دفاعی و قوای طبیعی بدن بشتابد و بدن را در مواجهه با این عوامل و دفع عوارض آنها کمک نماید.

لذا در جهت دفع بحران آلودگی هوا نکات زیر قابل توجه است:
1- مصرف غذاهای حجیم، غلیظ و پروتئینهای حیوانی محدود شود زیرا در صورتی که دستگاه های مختلف بدن کمتر درگیر هضم و جذب این گونه غذاها و دفع مواد زائد آنها شود بهتر میتواند با عوامل بحران، مواجه شود و قوای بدن معطوف به دفع عامل بحران میگردد.
2- از مصرف غذاهای فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس و غذاهای حاوی مواد نگهدارنده و افزودنی و نوشابه های گازدار خودداری شود چرا که اینگونه غذاها حاوی مواد سمّی (نیتراتها و بنزواتها و....) هستند که خود تشدید کنندۀ عامل بحران هستند و باری اضافه برای دفع مواد سمّی بر بدن تحمیل می¬کنند و طبیعت مدبره یا به عبارتی دیگر سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار میدهند.
3- غذاهای کم حجم و زودهضم و به خصوص غذاهای با منشاء گیاهی، سبزیجات تازه، سیر و پیاز و موسیر و هویچ، میوه ها و آب میوه های طبیعی، مغزهای گیاهی مانند بادام بیشتر مورد استفاده قرار گیرند زیرا که این نوع مواد غذایی ضمن اینکه هضم سریع گوارشی دارند مواد زائد سمّی مثل اوره و ... به مقدار کمتری تولید میکنند و کمتر قوای بدن را معطوف به هضم و جذب خود می نمایند و همچنین این نوع از غذاها به خاطر داشتن آنتی اکسیدانها و ویتامینهای مختلف ، عوارض جسمی آلودگی هوا را کاهش میدهند و در دفع عوامل تهدید کننده سلامتی مؤثر هستند.
4- مصرف لبنیات و به خصوص شیر و ماست تازه تأثیر ویژه ای در دفع سمومات دارند.
5- مصرف آب مرکبات و آب غوره به دلیل داشتن آنتی اکسیدانهای قوی و ویتامین سی بسیار مفید هستند.
6- استنشاق هوای دمی از راه بینی و بازدم دهانی به خصوص هنگامی که یک دستمال مرطوب در جلوی بینی وجود داشته باشد باعث به دام افتادن ذرات ریز معلق در هوا و یا دفع آنها میشود.
7- برقراری تهویه هوا در محیط منزل از راه کولرهای آبی و بویژه اگر پوشال کولرها بافت متراکمی داشته باشند باعث به دام افتادن ذرات ریز معلق در هوا می¬شود که به نظر میرسد در تصفیه هوا مؤثر باشد.
8- عدم تردد در محیطهایی که آلودگی هوا در آن مکانها بیشتر است مانند کارخانجاتی که دارای آلاینده های هوایی هستند.
9- دوش گرفتن روزانه، اجابت مزاج کافی، جلوگیری از یبوست، ورزش مناسب میتواند در دفع مواد زائد بدنی موثر باشد.
10- جهت کاستن از عوارض عصبی ناشی از آلودگی هوا و تقویت قلب و ایجاد نشاط می توان از عرقیات مفرح مثل عرق بیدمشک، گلاب، بهارنارنج و .... استفاده نمود.

دکتر مرادی دهنوی
عضو هیات علمی و مدیرگروه طب سنتی

 


٠٩:٤٦ - پنج شنبه ٦ تير ١٣٩٢    /    شماره : ١٢١٢٢    /    تعداد نمایش : ٢٦٥٣خروج